fbpx
Share

Slovo mnohými zneužívané, mnohými preceňované. Keď sa povie talent 100 ľuďom si predstaví 100 rozdielnych vecí.

Čo vlastne talent je? Aký dôležitý je pre úspech

„On má talent, má veľkú výhodu.”

„Buď sa s tým narodíš alebo nie, nedá sa nič robiť.”

„To mi vôbec nejde, kašlem na to.”

„Tak rád by som sa tomu venoval, ale vôbec mi to nejde.” 

Poznáte niekoho, kto by nechcel byť v živote v niečom dobrý a poberať za to dobrý plat? Áno, ani ja nepoznám.

Medzi ľuďmi panuje názor, že talent je niečo s čím sa narodíš a niečo, čo ťa predurčuje na úspech alebo naopak predurčuje na neúspech. Keď uveríme tomu, že vrodený talent je nenahraditeľný kúsok do skladačky úspechu, v podstate sami sebe podkopávame nohy. 

Čo ak talent je niečo, čo nemá nič spoločné s úspechom? Čo ak talent je len 10 sekundový náskok na začiatku maratónu? Čo ak človek, ktorý je v danom momente označený ako talentovaný len jednoducho venoval danej činnosti do dnešného dňa viac času a energie ako ostatní?

Čo ak sa začneš tomu venovať viac ako on a o rok budeš sám označovaný za talentovaného? 

Ak je niekto v niečom dobrý volajme to zručnosť alebo “skill”, nie talent. To nám ponúka úplne inú perspektívu na tému talent. Zo slova zručnosť, nám je všetkým jasné, že sa dá vylepšiť počtom opakovaní a hodinami sústredenia.

Ako si sa naučil bicyklovať? Nasadol si na dvojkolesového tátoša, na ktorý ti pridali ďalšie dve kolieska, za čo sa ti všetci kamaráti smiali. Po chvíli jazdenia si si vydupal a vyplakal odmontovanie pomocných koliesok. Nasledovali pády, rozbité kolená, dochrámané lakte, ale to ti nevadilo, lebo si sa to jednoducho chcel naučiť. V podstate v tvojej hlave ani nebola možnosť, že by si sa to nenaučil, pretože si videl všetkých naokolo ako sa s úsmevom bicyklujú. Tak si jednoducho chodil s rozbitými kolenami dovtedy domov, dokým si neprestal padať. Nemyslím si, že tam vôbec bola možnosť zabaliť bicyklovanie alebo áno? 

Akú rolu tam mohol hrať talent? “Talentovaný” cyklista možno zvláadol základy za týždeň, netalentovaný za dva. Čo ak ten “netalentovaný” má inú silnú stránku vďaka ktorej toho talentovaného schová do vrecka? 

Ako mladí chlapci sme obdivovali chalanov, ktorí vedeli žonglovať s loptou, ktorá im vôbec nepadala. Spravili sme 5-6 kopov a lopta vždy padla na zem. Nikdy sme sa však o to neprestali pokúšať a o pár rokov sme nekončili keď nám lopta padla, ale keď nás to už prestalo baviť alebo keď sa z okna ozvalo: „Večeraaa!.” Nenaučili sa to len tí, ktorých to v istom bode prestalo baviť a išli robiť niečo iné.

Talent je objektívne považovaný za 5% úspechu, no ja si dovolím tvrdiť, že to nie je ani toľko. Predstavujem si ho ako 10 sekundový náskok na začiatku maratónu. Ak sa na to pozrieš z tejto perspektívy, tak keď budeš túžiť v niečom byť dobrý, neodradí ťa, že tamten to robí momentálne lepšie ako ty. Áno dnes je lepší, ale len preto, že sa tomu doteraz venoval viac ako vy.  Zajtra už môžeš byť lepší ty, ak budeš celú noc hľadať cestu AKO NA TO.  

„Životné bitky nevyhráva vždy najsilnejší a najrýchlejší, ale skôr či neskôr zvíťazí ten, kto si myslí, že to dokáže.”

Bruce Lee

M.

Komentáre

Leave A Reply