Klasický večer keď, plánujem svoje úlohy na ďalší deň a v tom správa. Odosielateľ #dalsomto: Ahoj mohli by sme sa stretnúť ak by si mal záujem vyrozprávať svoj príbeh? V tom momente som vedel že to nebude obyčajný večer. Začal som premýšľať nad svojou prácou v úplne inom uhle. Bude niekoho zaujímať ako som začínal? Nebude to len tuctový rozhovor? Poznajú čitatelia #dalsomto našu firmu? Vie ich náš príbeh zaujať? Kvantum myšlienok a otázok. Návrh spolupráce ma potešil. Tušil som, že s Matejom si budem mať čo povedať a ak by aj článok nevyšiel budem to brať ako novú skúsenosť.
Matejovu tvorbu poznám a jeho projekt #dalsomto sledujem na sociálnych sieťach. Našiel som si tam naozaj zaujímavé články a rozhovory, ktoré boli inšpiratívne a vedel som, že je to super kanál pre mladých futbalistov nakoľko Matej ako profesionál rozoberá život ligového futbalistu a odkrýva zákutia profesionálneho športu na Slovensku.
Stretli sme sa o pár dní v príjemnej kaviarni v Banskej Bystrici a po pár minútach som vedel, že je to moja krvná skupina.
Ako si sa dostal k futbalu a aký si bol hráč?
Poviem to otvorene, za všetko vďačím dnes už nebohému otcovi, ten ma odmalička brával na zápasy a ja som takpovediac nasával futbalovú atmosféru. Tam sa budoval môj vzťah k športu. Čo sa týka hráčskej kariéry, tak to bolo na úrovni štvrtej až piatej ligy. Prešiel som všetkými mládežníckymi kategóriami a moje miesto bolo od začiatku v bráne. Keď som sa dostal do seniorského tímu prišli prvé zranenia a rozhodol som sa, že zostanem pri futbale, ale moje cesty pôjdu trénerskou dráhou.
Trénerstvo
Venoval som tomu veľa času a dodnes vravím, že to bola skvela skúsenosť a práve to, že vo veku 22 rokov máte na starosti rast mladých futbalistov a kreovanie ich osobností mi veľmi pomohlo. Organizovanie, manažovanie, komunikácia. Všetko malo svoj význam a skúsenosti nadobudnuté touto činnosťou ma ovplyvnili aj v ďalšej profesionálnej kariére. Sníval som o tom, že to čo sa mi nepodarilo v hráčskej kariére by mohlo prísť v trénerskej. Čiastočne sa to podarilo, ale jedno školenie všetko zmenilo. Bola to prednáška p. Mgr. Milana Ivanku pod názvom Agilita vo futbale, písal sa rok 2010.
Nová výzva?
Hltal som každé slovo. Pána Ivanku som poznal ako odborníka, ktorý už v tom čase pôsobil v profi futbale a tematika rozvoja pohybových schopností hráčov pod novým pojmom agilita ma naozaj zaujala. Pán tréner hovoril o špeciálnych inovatívnych pomôckach pre rozvoj agility a pripomínal, že na Slovensku je veľmi malý výber na rozdiel od zahraničia. Vtedy mi to došlo. Čo keby som ich priniesol ja?
Čo všetko si musel spraviť na začiatku?
Samozrejme v tom čase už boli predajcovia športového vybavenia, ale nikto z nich sa nevenoval tejto kategórii produktov do hĺbky. Všetci to mali len ako doplnkový sortiment. Začal som pátrať: Ako funguje medzinárodný obchod? Kde sa tieto pomôcky vyrábajú? Akým spôsobom by som ich vedel dopraviť na Slovensko? Ako sa bude volať moja firma? Aké bude logo? Ako nastavím ceny? Akým spôsobom budem obchodovať? Ako zabezpečím logistiku, marketing a to všetko v rámci platnej legislatívy?
Medzinárodný obchod
Komunikoval som s výrobcami naprieč Indiou, Čínou, Taiwanom a Pakistanom. Mnoho otázok, mnoho prebdených nocí sa točilo okolo jedného. Mal som túžbu a vášeň prísť s niečím čo ma bude živiť a zároveň zostanem pri tom čo ma najviac baví: pri futbale. Prešiel takmer rok a ja som založil spoločnosť s názvom PROagility. V tom čase som bol riadne zamestnaný a rátal som s tým, že predaju pomôcok sa budem venovať po večeroch. Bol september 2011 a ja som pripravil po dlhých vyjednávaniach svoju prvú kontajnerovú objednávku z Indie.
Tri mesiace čakania sme vyplnili budovaním internetového obchodu. Bolo to naozaj náročné obdobie. V tom čase ešte e-commerce nebol v takom rozmachu a veľmi veľa vecí sme museli nastavovať. Nešlo o nejaké krabicové riešenie ktoré si prenajmete. Tvorili sa produkty, kategórie, popisy, grafiku. Každým dňom som sa viac a viac utvrdzoval v tom, že toto je presne tá činnosť ktorá ma bude v živote napĺňať a ak sa prikloní šťastie splním si svoj sen.
Aké boli Tvoje pocity keď dorazil prvý kontajner? Aké boli ďalšie kroky?
Dátum 2.1.2012 si budem určite pamätať do konca života. Deň, kedy sa mi totálne otočil život. V tú noc som nemohol spať. Pocit zodpovednosti a očakávania urobili svoje. Ráno 7:30 mi volal šofér ťahača, že tovar je preclený a do dvoch hodín je na adrese doručenia. Zorganizoval som brigádu na vyloženie kontajnera. Staré sklady mali svoje čaro :). S odstupom času si spomínam ako tam chýbala voda či kúrenie. A to bol začiatok januára a vnútri sviežich 5 stupňov. Tesne pred pol desiatou som zbadal na ulici ťahač s lodným kontajnerom. Prvá radosť bola po jeho otvorení. Vnútri boli krabice plné tovaru. Vtedy sa mi veľmi uľavilo, pretože tam mohlo byť čokoľvek. Spoločne sme kontajner vyložili a ja som sa postupne zoznamoval s produktami, ktoré som predtým videl iba na obrázkoch.
S odstupom času si spomínam ako tam chýbala voda či kúrenie.
-Marián Rybár-
Inšpiratívna návšteva
Ešte v ten večer mi volal Norbert Guľa, ktorý patril k menšej skupine trénerov, s ktorými som priebežne komunikoval. Noro sa informoval, či kontajner dorazil, že by sa hneď druhý deň ráno zastavil aj s bratom Adriánom (v tom čase trénerom AS Trenčín, ktorého som nepoznal). Neskutočný pocit. Mám plný sklad tréningových pomôcok a hneď druhý deň ma navštívi ligový tréner. Ďalšia z nocí, ktoré boli veľmi krátke. Ráno prišli Guľovci do skladu a práve táto návšteva ma dosť nakopla. Dodnes im ďakujem za tie podporné slová a názory. Cítil som sa fantasticky, obrovská energia, dvojhodinové stretnutie, ktoré ovplyvnilo môj pohľad na futbal, šport, biznis… Áno chcem to robiť a chcem byť najlepší.
Z večera na ráno
Aďo si zobral pomôcky a povedal mi, že ak chcem môžem si to prísť do Trenčína nafotiť. O štyri dni som sedel v trénerskej kabíne ligového mužstva a pripravoval sa na tréning Áčka s našimi pomôckami. Bolo to niečo ako sen. Na ploche s hráčmi ako Ševela, Godál, Depetris, Baez, Hlohovský, Volešák. Po skončení tréningu sme sa dohodli na spolupráci. Cestou domov som tomu nemohol uveriť. Hlavu som mal v oblakoch a bol som presvedčený, že keď sú tie pomôcky dobré pre Trenčín, musia byť dobré aj pre iné mužstvá.
Začiatok
Koncom januára 2012 sme spustili e-shop www.proagility.eu a na prekvapenie bez výraznejšej reklamy začali prichádzať prvé objednávky. Dodnes si pamätám ako som s balíkmi chodieval na poštu. Mali tam zo mňa radosť, najmä keď sa posielali slalomové tyče či medicinbaly. Postupne som však prešiel na kuriérske služby a logistiku posunul o level vyššie.
Ako si budoval okruh svojich zákazníkov?
Tak ako som spomínal, pohyboval som sa v trénerskom prostredí a cítil som zmenu v myslení a ponímaní futbalového tréningu. Pozoroval som nárast mladých, ambicióznych trénerov, ktorí sa zaujímali o nové prostriedky, formy a hľadali podnety pre svoju prácu. Z toho dôvodu som sa rozhodol že budem spájať komunitu futbalových trénerov a to budú moja cieľová skupina. Začal som sa s nimi viac rozprávať, pozorne som počúval a robil som si obraz o momentálnom stave a prichádzajúcom trende. Nezameral som sa čisto na predaj a nebombardoval som potenciálnych zákazníkov ponukami. Išiel som na to opačnou stranou. Budoval som komunitu. Osvedčili sa nám workshopy, kde sme ako partneri boli súčasťou vzdelávania. Boli to veľmi inšpiratívne stretnutia a veľmi nám to v predaji pomohlo.
…nebombardoval som potenciálnych zákazníkov ponukami.
V súčasnosti je to už trochu iné. K našim zákazníkom patria okrem športových trénerov najmä športové kluby, školy, fitnes centrá, záujmové združenia, samosprávy a v neposlednom rade individuálni zákazníci. Napríklad rodičia, ktorí svojim deťom doprajú tréningové prostredie na vlastnej záhrade.
Aký to je pocit pracovať s najlepšími na Slovensku, ale už aj za hranicami?
V prvom rade to hodnotím ako obrovskú skúsenosť. Šancu, ktorú som dostal si veľmi vážim. Za všetkým je tvrdá práca a dôraz na detail. Túžil som byť súčasťou vrcholového futbalu. Už odmalička ma to k sebe ťahalo. Dnes môžem povedať, že tento sen sa mi splnil a na Slovensku dodávame tréningové pomôcky takmer do všetkých ligových klubov a tiež sa nám podarilo dodať veci aj mimo našej krajiny. Dodávali sme pomôcky do Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Gruzínska či Lýbie.
Skvelou možnosťou je tiež úzka spolupráca s odborníkmi ako Adrián Guľa, Roman Švantner a ďalší, ktorí nám dávajú feedback po odbornej stránke. Osobne si myslím, že je to pre nás jedna z najdôležitejších vecí, pretože častokrát sme v pozícii kedy musíme odberateľovi poradiť, pomôcť. Berieme to ako súčasť našej filozofie.
Za všetkým je tvrdá práca a dôraz na detail. Túžil som byť súčasťou vrcholového futbalu. Už odmalička ma to k sebe ťahalo.
Kam smerujete teraz?
V súčasnosti sa viac venujem nastaveniu procesov vo firme. Je to náročné, ale ide o jedinú možnosť ako pokračovať v raste a pritom nezľaviť zo služieb zákazníkovi. E-commerce sa stále rozvíja, prichádzajú nové možnosti a výzvy. Mojou úlohou je byť na to pripravený. Tréningové pomôcky budeme vždy brať ako číslo jedna v našom portfóliu a chcem aj naďalej prinášať inovácie domov na Slovensko.
Plány do budúcnosti
Začali sme tiež distribuovať obľúbené športové oblečenie značky Macron. Veľmi zaujímavý je náš projekt PROagility Training Day, kde vieme zaujať deti a mládež našim tréningovým programom. Ide o päť až šesť hodinový program, ktorý je súčasťou športovej, či spoločenskej akcie. Deti a samozrejme aj dospelí si môžu vyskúšať naše produkty a tiež tréning pod odborným dohľadom.
Čo sa týka obsahu nášho internetového obchodu tak tam vidím tiež potenciál na rozvoj. Potrebné je upraviť a doplniť najmä obsahovú časť. Chceme ísť cestou pútavého obsahu, nesústrediť sa iba na produkty. Verím, že nájdeme vhodný formát a zaujmeme návštevníkov našej stránky.
——-
Ktoré tri knihy ťa najviac inšpirovali?
Podnikateľský mýtus – Autor: Michael Gerber
Skvelá kniha pre podnikateľov ktorým rastie biznis a potrebujú návod ako sa nestať otrokom vlastných plánov.
Shoe Dog – Autor: Phil Knight
Autobiografický príbeh zakladateľa spoločnosti Nike. Veľmi inšpiratívne čítanie o prekonávaní prekážok a budovaní obchodnej značky.
Support – Autor: Michal Truban
Kniha zo slovenského podnikateľského prostredia, výborné spracovanie a pohodové čítanie. Vhodná skôr pre ľudí ktorí uvažujú nad vlastným biznisom.
Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš?
Ak pracujete len pre peniaze, nikdy to nezvládnete, ale ak milujete to, čo robíte a vždy kladiete zákazníka na prvé miesto, úspech bude váš. – Ray Kroc
Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí snívajú o svojom biznise?
Nečakať na správny čas. Vždy sa nájde niečo pre čo svoj projekt odložíte. Premyslite si to a pustite sa do toho! Najjednoduchšie a najlepšie je robiť to, čo vás baví. Vnútornú pohodu a radosť v skutočnosti prináša podnikanie zo záľuby.
Pre mňa je príbeh Mariána Rybára veľmi inšpiratívny a verím, že aj Vám priniesol niečo hodnotné. Naše stretnutie trvalo niekoľko hodín a stále bolo o čom. Podobným príbehom sa vždy veľmi teším a chcem aby o nich vedel celý svet. Pošlite to ďalej, ďakujem.
Podsty