Ahojte.Dnes si môžete prečítať o tom, ako vyzeral môj prvý deň v dánskom klube Thisted FC. Ako to prebiehalo po mojom príchode do Dánska? Ako ma privítali spoluhráči? Aký bol môj prvý dojem? Článok je voľným pokračovaním k článku Naspäť v Dánsku.
Návrat do študentských čias
Ubytovali ma 500 m od štadióna v nejakom mieste pre študentov a mladých ľudí. Raňajky od 7:20-8:00, to asi ráno nedám. Obed 11:20, to by som mohol stihnúť. 🙂 Inak v Dánsku je nastavený dosť dobrý štandard a platilo to aj tu. Pre každého samostatná izba s kúpelňou, strava 5x denne, pohoda klídek. Vyzerá to tak, že éra hotelov mi skončila, pocitovo to bol trochu návrat v čase, ale k čomu by mi bol luxusný byt, ak by to v klube bolo nanič? Nerobil som teda unáhlené závery.
Príchod na štadión
Zraz sme mali 15:30, ale vraj nech prídem skôr, tréner sa chce so mnou rozprávať. Mimochodom toto sú momenty prečo sa dnes oplatí vedieť sa dohovoriť v angličtine. Tento jazyk ti doslova otvára dvere do sveta. Nie je potrebné ovládať odborné výrazy z rôznych oblastí. Dôležité je dosiahnuť taký level, kedy dokážete viesť uvoľnene bežnú konverzáciu a viete vyjadriť, čo potrebujete s tým, že vám druhá strana rozumie. Ja som sa do tohoto bodu dostal po mojej prvej sezóne v Dánsku. Aj keď stále chcem zlepšiť prízvuk, gramatiku a kopu vecí zvládam vyjadriť svoje myšlienky, vďaka čomu môžem hrať mimo Slovenska a Česka a cestovať v podstate kam sa mi zachce.
Základ všetkého
Ťažko slovami vyjadriť ako vám dosiahnutie tohoto english levelu obohatí život vo všetkých oblastiach. Je to ako keby ste mali celý život na očiach šatku, cez ktorú len matne vidíte. Znalosťou jazyka máte možnosť si tú šatku zložiť, pretože už nebudete odkázaní na informácie, ktoré niekto preloží do nášho jazyka a taktiež budete schopní spoznávať nové kultúry a ľudí bez cenzúry turistických sprievdcov. Po páde komunizmu sme sa vraj oslobodili, ale neznalosťou jazyka sami seba stále držíme v akomsi väzení. Naši rodičia takúto možnosť nemali, to je o dôvod viac tú šancu využiť.
Keď sme mali v škole angličtinu, nebrali sme to vážne, robili sme si z toho srandu. Keď som zmaturoval, tak som potom platil nemalé peniaze za jazykové školy. Bez ohľadu na to, či hráte futbal alebo nie, znalosť angličtiny dávam za priroritu číslo jeden, základ všetkého a asi jedna z najlepších možných investícii času, energie a peňazí do života. Mám pre vás pár skvelých tipov, ktoré mi pri “speakovaní” veľmi pomohli a určite sa s vami o ne neskôr podelím. Inak sa mi občas smejú, že zniem ako Borat, párkrát mi povedali, že ako Zlatan, čo sa mi teda páči viac. Ale čo už narobím zasmejem sa na tom s nimi, lebo som z Brezna, tak ako by som moho znieť ako rodený angličan? 🙂
3-5-2
Na štadión som prišiel na minútu presne, kde ma už čakal vysmiaty tréner. Poznali sme sa z videnia, pretože počas môjho pôsobenia vo Fredericii trénoval dva rôzne kluby v tej istej lige, ale prvýkrát sme sa spolu bavili. Bolo to príjemné stretnutie, kde mi rozprával o tom, ako to v tíme funguje, aký systém chceme hrať a podobne. Potešil som sa systému 3-5-2, ktorý veľmi dobre poznám a dobre sa mi v ňom hrá. Navyše ako mi povedal a ako som aj sám neskôr zistil máme dvoch veľmi dobrých útočníkov, takže by bola škoda, jedného nechať na lavičke a tento systém je pre dvoch bombardérov ideálny. Potom mi položil otázku ako každý človek, ktorého som stretol od môjho návratu z Libanonu, že ako tam bolo…na jazyku som mal nech si prečíta články na dalsomto.sk, ale došlo mi až neskôr, že to je len v slovenčine. Inak kto by chcel pomôcť s anglickou verziou, určite mi napíšte, už sa na tom pomaličky pracuje.
Skvelá forma
Je veľmi príjemné prekvapenie ako Thisted vstúpil do sezóny, keďže do kádra z minulej sezóny kedy postupovali pribudol len jeden hráč. Tím bol na štvrtej priečke a po 6 zápasoch mal desať bodov. Bolo mi povedané, že najväčšia sila tímu je v tom, že držia spolu a bojujú jeden za druhého a ja som bol teda zvedavý ako ma privítajú. V ten istý deň predali stopéra do iného dánskeho klubu, takže to bola v podstate výmena kus za kus. Ideálny timing. Ak všetko pôjde podľa plánu, už o štyri dni by som mohol nastúpiť na zápas. Vzhľadom na to, že som ešte pred tromi dňami cestoval z Chorvátska sa mi to zdalo ako malý zázrak.
Príchod do šatne
Hodinka s trénerom ubehla veľmi rýchlo a chalani už boli pripravení v šatni a keď som vstúpil do miestnosti všetci stíchli. Asi 5 sekúnd bolo úplné ticho a ja som nechápal, čo sa deje. Asi 15 ľudí, ktorých som v živote nevidel na mňa pozeralo a nepovedali ani slovo, ani náznak úsmevu. Potom jeden z nich zakričal: “Vitaj medzi nami!” Áno povedal to po slovensky a všetci sa začali rehotať. Dobre sa na mňa nachystali.
Prvých 15 minút sme mali jazykové okienko, kedy som musel vysvetľovať ako sa vyslovuje moje meno a potom som sa snažil vysloviť na oplátku ja ich mená a priznám sa, že s niektorými sa dodnes trápim. Jedna z najťažších, ale veľmi dôležitá vec je naučiť sa všetky mená tak, aby ste ich automaticky vedeli používať v zápale hry. Nepoznám človeka, ktorý by nepočul rád svoje meno a tým, že si to meno vryjete do pamäti ukážete svojmu spoluhráčovi rešpekt a oni to potom ocenia. Znie to ako maličkosť, ale je to veľká vec.
Mená sú dôležité
Carlo Ancellotti vo svojej knihe povedal, že keď prišiel do klubu, vždy sa ako prvé naučil mená všetkých hráčov, takisto aj hráčov Béčka a taktiež všetkých zamestnancov v klube. Taktiež mnohí lídri veľkých spoločností poznajú meno každého jedného zamestnanca. Zrejme na tom niečo bude.
Jazyková bariéra
Vedel som ako je to v Dánsku s angličtinou, takže ma neprekvapilo, že každý vedel “speakovať” čo je pre mňa veľmi podstatný fakt, keďže z Dánštiny ovládam len pár fráz. Na konci miestnosti bola telka a pred ňou sedeli dvaja chlani a vidieť hádať sa dvoch Dánov to je pekné divadlo. Nie je nad to pohádať sa s niekým pri hraní fify, určite to mnohí poznáte, aj oni ju práve hrali. Ronni je zodpovedný za to, aby vždy bolo dostatok kávy pre ostatných kávopičov, preto sa už blížil ku mne so šálkou v ruke a mne bolo v momente jasné, že s týmto chalanom musím byť za dobre.
Prvý tréning
Konečne prišiel čas tréningu a ja som bol zvedavý kde budeme trénovať. Thisted FC, nováčik druhej dánskej ligy má pri štadióne 7 trávnatých ihrísk plus jedno s umelou trávou, kde trénujú všetky vekové kategórie a ja som kukal ako taký puk. Neviem ako je to možné, že tu sa to dá a na Slovensku nie. My postavíme dve plochy vedľa seba a už to nazveme národné tréningové centrum. Tu majú také pomaly v každom okresnom meste. Možno si to ale na druhej strane viac človek váži, domáci to zrejme už berú ako samozrejmosť.
Do zápasu boli štyri dni, takže tréner nás nešetril. Hráči makali a bolo cítiť, že po postupe všetci cítia šancu na návrat do veľkého futbalu. Káder sa od minulej sezóny vôbec nezmenil, pribudol len angličan Charlie a práve pribúdam ja. 🙂 Do Dánska som sa vrátil po 9 mesiacoch, ale keď si to jeden spoluhráč vzal presne cez moje členky, mal som pocit, že som nikdy neodišiel. Na tréningoch sa kladie dôraz na súboje a nejaké zľahčovanie si tréningu sa tu nenosí. Často sa teda stane, že niekto nedokončí tréning no na druhej strane si vyskúšaš to, čo ťa čaká v zápase. Akonáhle skončí tréning, už je všetko zabudnuté a vládne priateľská atmosféra.
Všetko išlo podľa plánu, zajtra ráno budem podpisovať zmluvu a už v nedeľu by som mal byť súčasťou základnej zostavy. O mojom prvom zápase vám napíšem v ďalšom článku, takže lajkni dalsomto.sk na facebooku, aby si to nezmeškal.
Pre všetkých aktívnych ale aj pasívnych futbalistov dávam do pozornosti články Ako sa stať profesionálom? a Týždeň profesionálneho futbalistu, pokračovanie už vo štvrtok!
Ďakujem za vašu pozornosť, vidíme sa čoskoro! 🙂
M.