fbpx

Individuálny tréning III – stredný obranca(CB)

Share

Na túto chvíľu som sa veľmi tešil, ale som ju aj dlho odkladal. Dnes o pozícii stopéra, na ktorej hrám nepretržite niekoľko rokov. To je post, o ktorom viem najviac. V podstate som to študoval a stále študujem. Na veľa vecí si budeš musieť prísť sám a individuálne na nich pracovať. Na niečo budeš, naopak, potrebovať pomoc z okolia. Článok je voľným pokračovaním článkov o individuálnom tréningu: Ondřej Herzán – “Poznej sám sebe” a Individuálny tréning vo futbale? Prečo? Ako?.

Som ten istý hráč, na tej istej pozícii, už 10 rokov. Ale keď si porovnám svoje výkony, tak sú diametrálne odlišné. Keď som bol mladší, hral som to inak. Do zápasu som chodil s tým, že sa chcem ukázať, chcel som vždy spraviť niečo navyše. To je na pozícii stopéra dvojsečná zbraň, pretože v srdci obrany sa cení viac to, čo nepokazíš, ako to, čo vytvoríš. Môžeš hrať 85 minút skvelý zápas, ale keď v 86. ideš sekať útočníka a vezme ti loptu, tak zneguješ všetko dobré, čo si v zápase spravil.

dalsomto Thisted

V jednoduchosti je krása

Tréneri preferujú stopérov, ktorí sú ľahko čitateľní, čo sa týka ich prínosu pre tím. Laicky povedané: “Viem, že keď tam bude Jožo, tak prinesie to a to, a spraví si poriadok.” Ak spraví niečo navyše, bude to super, ale úplne stačí, keď si spraví svoju robotu.

Opakom Joža môže byť Maťo, pretože tým Maťom som často bol aj ja. Snažil som sa robiť vždy niečo navyše a veľakrát to nevyšlo. Tým som si viac škodil, ako pomáhal. V očiach trénera si tak, prehnane povedané, časovaná bomba a tréner len tŕpne, čo tam zase ideš vymyslieť.

Nechcem tým povedať, aby si odkopával loptu tam, kam si otočený. Nie je však nič poučnejšie, ako pozrieť si zápasy najlepších tímov a sledovať hru stopérov. Žiadne poťahovačky, bicykle, sekačky. Žiadne kľučkovanie. Robia len to, čo zvládnu spraviť bezchybne a čo je v tej chvíli potrebné. Keď sú v ťažkej situácii pri vlastnej bráne, nemajú problém odkopnúť loptu na tribúnu. Na tom postavia svoj výkon. Či už sa im podarí dať gól zo štandardnej situácie alebo po rohu – to je všetko navyše.

Kľúčové predpoklady pre kvalitného stopéra

1.Číta hru – musíš vedieť správne vyhodnotiť situáciu a vedieť, kedy útočníka dostúpiť a kedy mu nechať priestor. Kedy loptu podržať, kedy loptu odkopnúť.

2.Silný v súbojoch – dominancia v osobných súbojoch je to, na čom môžeš postaviť svoj výkon. Tí najlepší vyhrajú až 70%.

3.Vysoký – alebo aj dynamický, aby si ovládal vzdušný priestor. Fabio Cannavaro, Javier Mascherano sú dôkazom, že správny tajming a dynamika môžu plnohodnotne nahradiť chýbajúce centimetre.

4.Neprekonateľný 1 v 1 – nikdy ťa útočník nesmie “spraviť”. Fauluj ho, dostúp ho, kým je chrbtom k bráne. Sprav čokoľvek, aby loptu hral do šírky, alebo k vlastnej bráne. Najlepšie, keď ju získaš a rozohráš. Nie však za každú cenu.

5.Pozične dobrý – byť v správnom čase, na správnom mieste, ti ušetrí 50% námahy. Naopak, keď ťa súper chytí v zlej pozícii, je z toho gólová šanca.

6.Organizuje hru – ako si to “odrozprávaš”, tak to budeš mať. Komunikácia je základ, hlavne so stredným záložníkom, svojím stopérom a krajným obrancom. Zozadu by ti mal pomôcť brankár.

7.Vie rozohrať – čím vyšší level, tým sa vyžaduje od stopéra kvalitnejšia rozohrávka. Tu si môžeš nahnať svoje plusové body, keď zvládneš prvých 6.

8.Štandardky – či už obranné, alebo útočné, v “16” sa rozhodujú zápasy. Dobrý stopér smerom dozadu, ktorý vie rozohrať loptu a dať za sezónu 4-5 gólov, je po útočníkovi – strelcovi najžiadanejší artikel na trhu.

Dobrý stopér smerom dozadu, ktorý vie rozohrať loptu a dať za sezónu 4-5 gólov, je po útočníkovi – strelcovi najžiadanejší artikel na trhu.

Ako na tom pracovať? 

1.Čítanie hry – Analyzuj svoje výkony. Vždy si pozri video zo svojho zápasu a spomeň si na situáciu, ako si ju videl v zápase. A potom si to pozri na videu. Získaš dva unikátne pohľady a snaž sa ich prepojiť. Postupne budeš v zápase vnímať situáciu, v ktorej si, aj z pohľadu diváka. To ti veľmi pomôže, dostať sa vždy do správnej pozície.

Rob presne to, čo robia hráči v utorok a stredu 20:45.

2.Súboje – Prvá vec je mať fyzickú silu, pretože útočníci sú často veľmi dobre stavaní a vedia si zakryť loptu. Zosilnieš v posilke. Mne veľmi pomohol tento kruhový tréning:

Sila ti je nanič, ak ju nevieš ovládať. Správny tajming a pozíciu zlepšíš len “drillom”. Sústreď sa na osobné súboje v tréningu, vyhľadávaj ich. Po tréningu ostaň s útočníkom, nech vám niekto nahráva loptu a “bojujte”. Pomôže to jemu, aj tebe.

3.Dominancia vo vzduchu – švihadlo, prekážky, plyometria, bedne. Zlepšiť dynamiku a odraz sa dá tisícimi spôsobmi, dôležité je, niečo reálne spraviť a nie len o tom hovoriť. Pár cvičení nájdeš aj v tomto videu.

Hlavičkovanie – základom je mať silný stred tela a ovládať trup. Pomôžu ti “core” cvičenia a ďalej tisícky opakovaní nahadzovania na hlavu z rôznych pozícii. Bočné postavenie, priame postavenie, trojkrokový odraz – ten využiješ hlavne pri dlhých nakopávaných loptách od brankára. Nahadzovanie striedaj bez súpera a so súperom.

4.Neprekonateľný 1 v 1 – rýchle nohy – koordinačný rebrík na všetky spôsoby, slalom pomedzi kužele, bočné úskoky, krátke zaťaženie (10 – 15 s), maximálna intenzita.

1 v 1

– Útočník má loptu na nohe a ty tieňuješ jeho pohyb. Vždy mu otváraš priestor, ktorý je menej nebezpečný, čiže do strany. Nezabudni mať vždy bočné postavenie. Akonáhle stojíš čelom a na pätách, tak ťa obíde aj starý pán.

-Útočník má loptu na nohe a ty sa mu ju snažíš odobrať, resp. nedovoliť mu zakončiť.

5.Pozičná hra – Platí to isté, čo pre bod 1.

6.Organizácia hry – Nečakaj na zápas, skúšaj si to už na tréningu. Ak ste sa v zápase nerozumeli, pozrite si spoločne situáciu a zistite, čo ste mohli spraviť lepšie. Komunikácia na a mimo ihriska je základ. Poznaj svojich spoluhráčov!

7.Rozohrávka – Na zvládnutie rozohrávky si musíš byť maximálne istý presnosťou svojich prihrávok. Istotu získaš len opakovaním. Stačí ti stena a pár kužeľov. Jeden dotyk, dva dotyky. Prebratie s polobratom, pustenie lopty pomedzi nohy. Krátka prihrávka, dlhá prihrávka.

Práca s loptou pod tlakom?

Hráč ti nahrá loptu a zároveň šprintuje smerom na teba, presuje. Kvalita tvojho prvého dotyku rozhodne o tom, či sa ti podarí zo situácie vyjsť alebo loptu radšej odkopneš. Obtiažnosť zvýšiš zmenšením priestoru, v ktorom môžeš manévrovať.

Poznaj svojho spoluhráča

Uhrá situáciu s hráčom na chrbte? Zvládne tvoj stopér situáciu, keď ho presuje útočník? Má tvoj krajný obranca radšej loptu do nohy alebo do priestoru? Vie útočník zakryť loptu alebo ju len predĺži jedným dotykom? Drží krajný záložník čiaru alebo chodí dovnútra? Zvládne brankár ťažšiu malú domov?

Keď budeš vedome vnímať hru svojich spoluhráčov, prídeš na kopu detailov, ktoré ti budú nápomocné. Pochop, v čom sú dobrí a akceptuj to, v čom nie sú. Hraj to na ich silné stránky.

Pochop, v čom sú dobrí a akceptuj, v čom nie. Hraj to na ich silné stránky.

8.Štandardky – hlavičkovanie z bodu 3.

+

-Krajný záložník bude po tréning rád, že má komu centrovať. Skúšaj rôzne nábehy, rôzne typy zakončení. Hľadaj si priestor na prednej, na zadnej.

-Ak si to chceš sťažiť, nastavaj si do “16” panákov, ktorí ti budú simulovať brániacich hráčov a hľadaj si medzi nimi priestor na zakončenie. Postupne sa naučíš vnímať situáciu okolo seba a let lopty v tom istom čase.

-V každom tíme kopú štandardky jeden, možno dvaja hráči. Dohodni sa s nimi, sleduj ich, kde to kopú, kde to najčastejšie padá. Dohodnite sa.

Toto boli v skratke veci, na ktorých som pracoval, aby som podával lepšie výkony. Niečo mi pomohlo viac, niečo menej. Verím, že ste si v článku našli to svoje a budete na niektorých veciach pracovať. Ak máte nejaké otázky, napíšte koment pod článok alebo správu na instagram @dalsomto.

Inak pri objednávke fľašky #DALSOMTO alebo vrecúška “Vytrvám, kým neuspejem” dostaneš podpiskartu a dve nálepky s logom dalsomto. Aby toho nebolo málo, tak poštovné na Slovensko a do Čiech ZDARMA!

eSHOP – https://www.dalsomto.sk/kategoria/dalsomto/

Držím palce v tréningu a nezabúdajte, že v jednoduchosti je krása, nekomplikujte si život 🙂

Podsty

 

 

Komentáre

Comments are closed.