Od začiatku tejto stránky prešla nejaká doba a vy ste sa ma pýtali na najrôznejšie veci. Rozhodol som sa vybrať pár dotazov zverejniť, samozrejme vy ste inkognito 🙂
Mám otázku, celkom vecnú aj keď nie možno najpríjemnejšiu: Z čoho si existoval – žil, keď si mal po škole a ešte nemal zmluvu (respektíve, aj keď si v Dukle mal, tak to asi platí to isté) ?
Po skončení dorastu som podpísal s junirokou Dukly ročnú zmluvu, ktorá trvala aj počas môjho hosťovania v Tistovci. Potom v 3. lige sa už dali zarobiť nejaké peniaze a navyše som býval pri rodičoch, takže najväčšie položky bývanie a strava mi vďaka rodičom odpadli. Mladý človek nepotrebuje veľa k životu. Viac som o tom písal v tomto článku – Ako sa stať profesionálom.
Nie je zatiaľ článok, prípadne neurobíš niečo o mentálnom coachingu ? viď. napríklad uvediem priklad seba, že som na tom fyzicky, technicky, takticky lepšie ako pred rokom, ale nemám čistú hlavu a hrám 10x horšie ako vtedy
Priznám sa táto téma ma zaujíma viac ako fyzický tréning. Nastavenie “hlavy” či už priamo v zápase alebo v živote prináša aspoň 80% výsledku. Veľakrát som kvôli zlému nastaveniu v hlave nevedel podať výkon na aký som fyzicky mal… Na druhej strane je to tak dôležitá a stále neprebádaná téma, že aj keď sa o to zaujímam niekoľko rokov, stále viem málo na to, aby som to mohol prezentovať a povedať: Toto je správne a toto nie.
Je fajn ak máš zadefinované ciele ako sa chceš prezentovať, ale v zápase to musíš nechať ísť a sústrediť sa len na hru. Vtedy podáš výkon na hranici svojich možností.
Akú knihu by si mi odporučil?
Marián Jelínek – Poznej sám sebe. Zlatan Ibrahimivič – I am Zlatan. Bruce Lee – Umělec života. Alex Ferguson – Môj život. Novak Djokovič – Naservírujte si víťazstvo. Nick Vujicic – Život bez hraníc.
Kedy jedávaš pred zápasom?
Ešte keď som hral v Dukle Banská Bystrica, pán doktor Sylvestr nám hovoril o strave a ako by to mohlo byť pred zápasom. Na nič lepšie som odvtedy neprišiel, pretože to funguje. Povedzme, že zápas je 17:00. 13:00-13:30 veľké jedlo. 15:00 vypiť aspoň 0,5 litra vody. Ak cítiš ešte hlad spolu s vodou si daj nejaké ovocie, orechy, alebo nejaký sendvič. Nikdy nejedz čokoládu alebo podobne veci hodinu pred zápasom. Keď tak, cez polčas alebo tesne pred výkopom nejaký energetický gél, banán a podobne.
Tu v mojom klube by som povedal že nieje žiadna istota. Len za minulý rok je tu zmena asi 13tich hráčov v mužstve A tímu.
A určite keď dovrším mužský vek pôjdem hrávať najskôr za B tím a to mi nebude stačiť z financí takže budem potrebovať študovať.
Prečítaj si to ešte raz. Práve si predpovedal budúcnosť. Ako môžeš s takou istotou tvrdiť čo bude o rok? Prečo by si sa nemohol dostať do Áčka? Prečo by si ťa nemohol všimnúť nejaký iný klub? Istoty vo futbale a v živote nehľadaj, lebo nie sú a bola by nuda keby boli. 🙂
No ja som sa chcel opytat ze písal si článok o tom ako si sa nedostal do mužov Dukly a minule si mi písal, že agenta máš cca od 20 rokov… Tak som chcel vedieť ako si k nemu prišiel a navyše keď si hral nižšiu súťaž v tom veku.
Riaditeľ ŠK Kremnička(klub za ktorý som vtedy hral) mal pocit, že by som sa mohol presadiť u mužov, tak ma skontaktoval s jeho kamarátom – futbalovým agentom. Mal som šťastie na dobrých ľudí a ukázal som, že chcem na sebe pracovať.
Hrával som doteraz v U19 v Nitre a bol som na skúške v Moravciach aj v Nitre Áčku a povedali, že na to nemám ešte… a tak som skončil v Nitra B a tam trénujeme 8 a ostatní prídu z Áčka a tak niekedy sa stane, že ani nehrám lebo príde na moj pôst hráč čo musi hrávať lebo tak to funguje bohužiaľ..A ten článok presne vystihoval vsetko.
Ďakujem ti. Musíš vydržať a keď budeš systematicky pracovať tak sa to jeden deň môže rýchlo zmeniť. Norbert Gyömbér sa tiež hneď po skončení U19 nedostal do Áčka a hrával za juniorku. Podával výborné výkony a onedlho si ho tréner vzal do Áčka a potom jeho kariéra nabrala rýchly spád. Príležitosť je keď sa stretne šťastie s tvojou pripravenosťou.
Hrám stopéra, presne ako ty. Čo je na tomto poste najdôležitejšie?
Stopér musí vyhrávať osobné súboje, či už na zemi alebo vo vzduchu. Dobrá organizácia obrany a pozičná hra je základ úspechu. Čím menej chýb tým lepšie. Nevymýšlaj veľké veci pred vlastnou šestnástkou. Rob jednoduché veci, ale rob ich precízne. Taktiež si dôležitá osoba na štandardných situáciách, či už obraných alebo útočných.
V zápase som sa až príliš sústredil na to, aby som mal na Instat dobré štatistiky. Chcel som vyhrať aspoň 80% súbojov a 90% úspešných prihrávok. Nevedel som sa však sústrediť na hru, stále som myslel na štatistiku.
Štatistika je jedna vec a futbal druhá. Ber to ako pomocný ukazovateľ. Niekedy sú to klamlivé údaje. Pokazíš 5 prihrávok a tou šiestou nahráš na gól, ktorý rozhodol zápas. Inokedy možno vyhráš 9 súbojov a prehráš ten desiaty pred vlastnou bránou a dostanete gól. Na štatistikách až tak nezáleží.
Nechceš sa vrátiť na Slovensko?
V prípade dobrej ponuky z ligy by som o tom uvažoval.
Ako regeneruješ po zápase?
Hneď po zápase si dám výklus a strečing. Potom ľadový kúpeľ. Minimálne tak dôležité ako to, čo robíš, je to čo po zápase zješ a vypiješ. Detailne som to popísal v článku
Týždeň profesionálneho futbalistu- odkaz.
Nechceš sa venovať niečomu normálnemu? Skôr, či neskôr aj tak s futbalom skončíš.
Čo je normálne, chodiť do práce, ktorá ťa nebaví? Raz všetko skončí…som vďačný za to, že som zdravý a môžem sa teraz živiť futbalom. Keď to tak nebude, skúsim sa nájsť niekde inde.
Bol Libanon nebezpečný?
Zažil som dve situácie, kedy som sa skutočne bál. Raz sa asi kilometer od štadióna pred naším zápasom strhla prestrelka. Spolu s dvoma Brazílčanmi sme sedeli vystrašení v rohu v šatni. Domáci chalani sa smiali, že sa nič nedeje. Asi dva týždne na to som sa bol v reštaurácií na ulici plnej turistov a 30 minút po mojom odchode, pred tou reštauráciou zneškodnili človeka opásaného výbušninami. Odhliadnuc od týchto dvoch situácií som si tam život skutočne užíval.
Čo ťa tam najviac šokovalo?
Chlapi sa tam pri zoznámení bozkávajú a so ženou si podáte ruku. U nás je to presne opačne. Cez deň veľa ľudí na ulici nestretnete. Začína sa žiť až večer a je bežné si povedzme v utorok posedieť v kaviarni dlho do noci. Nikam sa neponáhľajú.
Kedy je najlepší čas navštíviť Libanon?
V letnej sezóne od júna do septembra. V marci ale môžete zažiť niečo, čo len na pár miestach na svete. Doobedu sa kúpete v mori ktoré už má takmer 25 stupňov. Potom sadnete do auta a po 50 minútach sa môžete lyžovať na zasnežených zjazdovkách. Skutočný unikát.
Kto ti za dalsomto.sk platí?
Nikto. Venujem tomu svoj čas, energiu a peniaze. Možno sa nekôr ukáže cesta, ako si na seba stránka zarobí. Neľutujem však ani jednu minút svojho času a ani jedno euro zo svojich peňazí. Projekt #DALSOMTO už pomohol viacerím mladým ľuďom, z čoho mám dobrý pocit.
Odkiaľ si?
Z Brezna. 🙂
Napíš mi svoj
e-mail TU, aby si už nič z obsahu www.dalsomto.sk nezmeškal.
M.
Súvisiace
Komentáre