Carlo Ancelotti je momentálne “šéf” našej legendy z Neapolu. Je známy svojim ľudským prístupom, čo ho odlišuje od väčšiny trénerov na najvyššej úrovni. Niektorí krritici to považujú za jeho nevýhodu, iný naopak za výhodu. Podľa mňa to hrá v jeho prospech a verím, že podobných trénerov bude čoraz viac. Záverečná veta od Paola Maldiniho hovorí za všetko: “Každý v tejto knihe ho opíše trochu inak. Pre mňa je to hlavne dobrý priateľ a chýba mi.”
Skvelá kniha
Pred časom sa mi do ruky dostala skvelá kniha. Napísal ju práve Carlo. Jedna z najlepších z futbalového prostredia. Tak trochu poučne uprataná, takže to nie je len nudný prierez jeho kariéry, ale aj veľa praktických rád a následných príkladov z praxe, či už pre hráča alebo trénera. Rád sa k nej vraciam a vrelo ju odporúčam aj vám. Je dostupná v anglickom a českom jazyku a má 301 strán. Cenovo sa pohybuje okolo 15 eur.
Vybral a preložil som pre vás pár textov z knihy o tom, ako vyzerá proces výberu hráča vo svetových veľkokluboch.
Konkurencia
V profesionálnom futbale prichádza tlak z viacerých strán. Komerčné aktivity, fanúšikovia, kultúra danej krajiny a nemožno ignorovať ani politiku. Je veľmi podstatné pripraviť mladého hráča na to, čo ho čaká v biznise, kde je obrovská konkurencia. Vo futbale, tak ako v živote, je to doslova “vojna o talent” a hráči musia bojovať. Potrebujú ukázať, že sú v rozhodujúcich aspektoch lepší, ako ich rovesníci, pretože o “average” nie je až taký záujem.
Moj názor pri výbere hráčov, predovšetkým v Európskych kluboch, nie je smerodajný. Môžem dať tip, no jednanie vedie väčšinou riaditeľ klubu. Často sa stáva, že hráč chce pred finálnym rozhodnutím hovoriť aj s trénerom. Niekedy rozhovor, ktorý trvá 5 minút môže všetko pokaziť alebo naopak pomôcť k podpisu.
S najlepšími inak
Výnimoční hráči musia byť presvedčení o prestupe a stotožnení s tým, že je pre nich dobrý po všetkých stránkach. Ponúk majú v každom prestupovom období hneď niekoľko. Napríklad David Beckham. Bol si vedomý, že jeho aktivity mimo futbalu a popularita bude vytvárať zvýšený tlak aj na trénera. Preto najskôr zavolal mne s otázkou: “Chcete aby som prišiel do Milána?” Ja som povedal áno a potom sme riešili už len futbalové veci a štýl akým chceme hrať. Nakoniec v Miláne odohral zrejme viac ako čakal a najdôležitejšie na tom bolo, že sme sa bavili od začiatku otvorene.
Pri výbere hráčov je moja práca nasledovná: “Potrebujeme tento typ hráča pre túto pozíciu.” Ja občas navrhnem nejaké mená a klub vždy príde so zoznamom hráčov, na základe doporučení skautov a rôznych analýz, ktorí spĺňajú kritéria. Pred rokmi dávali zoznam hráčov dokopy len tréner a riaditeľ klubu, no teraz je futbal veľký biznis a samotný výkon na ihrisku je len jeden z aspektov, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť. Vek, potenciálna trhová hodnota, reklama, zastupujúci agent a tak ďalej. Tieto veci však idú mimo mňa a ja hodnotím len športovú stránku.
Životospráva
Keď nastane situácia, že máme dvoch podobných hráčov na rovnakú pozíciu, vtedy je môj názor veľmi dôležitý. V Reale Madrid sme sa nevedeli rozhodnúť medzi Tonim Kroosom a iným hráčom. Zisťoval som si o nich viac, takisto niečo o ich súkromnom živote a povedal som riaditeľovi: “Ten druhý hráč príliš veľa pije a nespráva sa ako profesionál. Podpíšme Kroosa.”
Vízia klubu
Taktiež je dôležité chrániť hodnoty a vízie klubu a zohľadniť to pri výbere hráčov. V tomto smere je potrebný riaditeľ, pretože tréner vydrží koľko? Pár mesiacov, sezónu? Tréner sa pozerá na hráča z krátkodobého hľadiska, aby mu okamžite pomohol k želaným výsledkom. Riaditeľ je ten, kto by mal vidieť veci dlhodobo a sledovať aj záujmy klubu.
Nikdy mi nedali v klube plnú zodpovednosť za výber hráčov. Dokonca aj v Anglicku mi často do toho vstupoval Abramovič. Dať zodpovednosť na jedného človeka podľa mňa nie je správne. Čo so všetkými hráčmi keď ma vyhodia? Štatisticky tréner vydrží v Anglicku niečo vyše sezóny. Klub musí mať svoju víziu, smer, ktorým chcú ísť a coach by mal byť v tom procese nápomocný.
Súčasť práce
Keď sa Real Madrid rozhodol podpísať Martina Odegaarda pomyslel som si: “Je mi jedno, či ho podpísu alebo nie. U mňa hrať teraz jednoducho nemôže.” Mal 16 rokov. Nie je možné, aby niekoho vytlačil zo zostavy v Reale Madrid. Áno je veľmi talentovaný, ale to v tomto klube netačí. Preukázal som voči nemu rešpekt, prijali sme ho medzi seba. Prečo ale by som mal povedať názor či ho chcem alebo nie? On je tu pre budúcnosť a keď reálne dosiahne výkonnosť hráča prvého tímu, ja už tu dávno nebudem. Ak sa ale v klube rozhodnú, že pre reklamu, sponzorov a celkovo PR by mal chlapec odohrať dva-tri zápasy, budem to musieť akceptovať a nájsť nejakú schodnú Je to súčasť práce.
Myslíte, že som chcel predať Alonsa? Nikdy. Bolo to rozhodnutie klubu a ja som musel nájsť cestu ako sa zaobísť aj bez neho.
Agenti
V dnešnej dobre hrajú agenti dôležitú rolu pri podpisovaní hráčov. Vo futbale to agent môže hrať na dve strany. Ako ale môžeš vedieť, či je viac na tvojej strane alebo strane klubu? Nemám žiadneho agenta okrem mojej ženy Mariann. Keď potrebujem nejakú radu, opýtam sa svojho blízkeho priateľa, ktorý je jeden z najlepších agentov. Asi najlepšia rada je oženiť sa so svojim agentom a ak si už ženatý, porozprávajte sa o tom. Napríklad aj Danniho Alvesa zastupuje v jednaniach jeho pani manželka. Druhá možnosť je požiadať o zastupovanie člena rodiny, na ktorého je spoľah.
Záver
Veľakrát prítomnosť peňazí zhadzuje športovú stránku z priorít a o hráčovi sa rozhoduje na základe toho, cez koho ide a cez koho prišiel. To je súčasť hry, ktorú neovplyvníš. Veľa vecí však ovplyvniť vieš. Byť dobre prirpavený nielen futbalovo, ale aj mentálne. Vedieť pracovať s tlakom médií, s eufóriou po vyhratých zápasoch, s peniazmi a podobne. Práve tu pohorí najväčšie percento talentov. Futbalový život je rýchly, no aj napriek tomu je to beh na dlhú trať. Keď robíš správne rozhodnutia, raz sa aj na teba usmeje šťastie, pretože:
Bol pre teba článok hodnotný? Dozvedel si sa niečo nové? Ak áno, zdieľaj ho prosím na sociálnych sieťach, aby si ho prečítali aj tvoji kamaráti. Ďakujem.
Podsty